Modernizacja dworca PKP w Częstochowie: plany rozbiórki i budowy nowego obiektu

Polskie Koleje Państwowe zaprezentowały oferty przetargowe dotyczące zarówno demontażu starego dworca PKP, jak i konstrukcji nowego, na terenie Częstochowy. W konkursie wzięło udział trzech potencjalnych wykonawców. PKP przewiduje, że prace związane z inwestycją powinny rozpocząć się jeszcze w bieżącym roku. Bartłomiej Sarna, reprezentant PKP, uspokaja mieszkańców Częstochowy, twierdząc, że realizacja projektu będzie prowadzona w taki sposób, aby pasażerowie korzystający ze stacji nie doświadczyli żadnych utrudnień.

Aktualny dworzec w Częstochowie został oddany do użytku w 1996 roku. Jego autorem jest architekt Ryszard Frankowicz. Pamiętne oficjalne otwarcie obiektu było wydarzeniem na skalę ogólnopolską, z udziałem ówczesnego prezydenta Polski, Aleksandra Kwaśniewskiego. Dworzec stanowi reprezentację postmodernizmu lat 90. XX wieku. Kiedyś bywał określany jako jeden z najbardziej zaawansowanych obiektów tego typu w kraju. Miał on sprostać zadaniu obsługi setek tysięcy pasażerów, pielgrzymów oraz turystów rocznie.

Dziś jednak sytuacja jest diametralnie inna. Większość punktów usługowych zlokalizowanych na dworcu w Częstochowie jest obecnie zamknięta. Te, które nadal działają, można zliczyć na palcach jednej ręki. Z tego powodu PKP podjęły decyzję o zmianach i planują gruntowną modernizację miejsca.