Projekt „Ciekawi świata, ciekawi przyszłości”

Uczniowie klas trzecich Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych zwiedzili Elektrociepłownię Fortum w Częstochowie w ramach projektu „Ciekawi świata, ciekawi przyszłości”. Wycieczka dla uczniów klasy III na kierunku „technik elektryk” Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych odbyła się 14 marca. Podczas niej młodzież zwiedzała jedną z najnowocześniejszych i najbardziej przyjaznych środowisku elektrociepłowni w Europie Środkowej i Wschodniej.

Młodzi elektrycy mieli okazję zapoznać się ze specyfiką tego typu instalacji, a także poznać wymagania stawiane kandydatom chcącym rozpocząć swoją karierę w elektrociepłowni. Działalność prowadzona przez Fortum obejmuje zarówno sieć ciepłowniczą jak i elektrociepłownię przy ul. Rejtana, a także sieć ciepłownicza. Elektrociepłownia Częstochowa wytwarza ponad 87% ciepła sieciowego w mieście. Opalany jest węglem i biomasą w proporcji 70/30. Latem ubiegłego roku Fortum przeprowadziło kompleksowy remont kotła CFB – jest on centralnym elementem elektrociepłowni – oraz między innymi instalacji paliwowych. Miało to na celu osiągnięcie wysokiej dyspozycyjności w bieżącym sezonie grzewczym, który nadal trwa.

Wycieczka młodzieży do elektrociepłowni była częścią projektu profilaktyki rynku pracy „Ciekawi świata, ciekawi przyszłości”, realizowanego przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego. Ostatnim dotychczas wydarzeniem projektu było spotkanie w sali sesyjnej Uniwersytetu Medycznego w dniu 20 marca poświęcone promocji szkół medycznych wśród uczniów szkół średnich.