Przetarg na przebudowę dworca Częstochowa Główna zakończony. Znamy firmy, które złożyły oferty.

Proces wyboru wykonawcy do przebudowy dworca PKP w Częstochowie został zakończony. Firmy były w stanie składać swoje propozycje do 27 lipca, kiedy odbyło się otwarcie zgłoszeń. Przetarg przyciągnął trzy firmy, które przedstawiły oferty o wartości od około 140 milionów złotych brutto, aż do ponad 155,5 miliona złotych brutto.

Komisja przetargowa analizuje obecnie szczegółowo wszystkie zgłoszenia. Precyzyjny harmonogram rozpoczęcia prac budowlanych zależy od przebiegu procesu przetargowego oraz od czasu zawarcia umowy z wybranym wykonawcą. Jak przekazał nam Bartłomiej Sarna, reprezentant PKP, spodziewamy się, że prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Plan na nowy dworzec obejmuje trzy funkcjonalnie powiązane ze sobą segmenty. Projekt inwestycji przewiduje wybudowanie nowego pawilonu wschodniego od strony ulicy Piłsudskiego, który będzie spełniał główne funkcje obsługowe dla pasażerów. Ponadto, planowany jest remont pasażu nad torami, który ma służyć przede wszystkim jako miejsce handlu. W planach jest również budowa nowego pawilonu od strony placu Rady Europy.

Oczywiście nowy dworzec PKP w Częstochowie zaprojektowany jest zgodnie z nowoczesnymi trendami w architekturze i ma być w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na liście usprawnień znajdują się między innymi ścieżki prowadzone polami uwagi, oznaczenia alfabetem Braille’a, windy, kontrastowe kolory wnętrza, mapy dotykowe dworca i wiele innych rozwiązań – wymienia Bartłomiej Sarna z PKP S.A. Dodatkowo, nowy dworzec zostanie wyposażony w najnowsze systemy bezpieczeństwa i proekologiczne rozwiązania.

Ranga przyszłego dworca w Częstochowie potwierdzana jest przez fakt, że jest to jedna z największych inwestycji realizowanych w bieżącym Programie Inwestycji Dworcowych obejmującym prawie 200 dworców kolejowych na terenie całej Polski – jak dodaje przedstawiciel PKP S.A.