Regionalny konkurs „Uratować Znaczy Żyć”

Upowszechnianie zasad pierwszej pomocy przedmedycznej było tematem konkursu ,,Uratować znaczy żyć.” SP nr 25 zorganizowała go wraz z częstochowskimi policjantami i strażakami. Areną dzisiejszych zmagań VI Regionalnego Konkursu Dzieci i Młodzieży „Uratować Znaczy Żyć” była aula Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie w jej siedzibie, czyli popularnym ,,Trójkącie”, a imprezie – jak co roku – patronowali miejscy komendanci Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

„Coraz częściej możemy pochwalić się tym, że uczennice i uczniowie szkół podstawowych lepiej znają zasady pierwszej pomocy od swoich rodziców. Między innymi dzięki takim konkursom i akcjom” – mówił prezydent, życząc wszystkim powodzenia.

Zasady bezpieczeństwa można przekazywać najmłodszym dzieciom stopniowo wraz z wiekiem, dostosowując formę i treść tej wiedzy. Maluchy potrafią sugerować tematy związane z „sytuacjami kryzysowymi” nawet podczas czytania mądrych bajek czy wspólnej zabawy. Kiedy już się to stanie, trzeba je nauczyć prosić o pomoc – nawet przedszkolaki powinny sobie z tym poradzić, na co wskazują historie w wiadomościach że odwaga i komunikatywność kilkulatków pomogły narazić najbliższych na niebezpieczeństwo. Wystarczy to zaznaczyć, aby uratować się w trudnej sytuacji. Jest tu kilka rzeczy do zapamiętania – to numer alarmowy, adres mieszkania lub domu. Starsze dzieci z kolei chętnie uczą się zasad udzielania pierwszej pomocy. O wiele bardziej atrakcyjny niż dorośli. Chęć pomocy jest naturalną potrzebą, a to oznacza, że ​​nawet dzieci mogą uczynić świat lepszym miejscem, ratując innych ludzi, zdobywając jednocześnie podziw rówieśników i dorosłych.