Rezerwat Parkowe: Diament Jaskiń i Gór na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Zlokalizowany w obszarze Złotego Potoku i Siedlca, rezerwat leśno-krajobrazowy Parkowe jest prawdziwą perełką na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Rozciągający się na przestrzeni ponad 200 hektarów, ten malowniczy obszar oferuje wiele atrakcji dla miłośników przyrody. W jego granicach można odkryć bogactwo roślinności górskiej, różnorodność form skalnych, wiele stawów, źródeł, a także liczne jaskinie.

Oprócz naturalnych piękności, Parkowe kryje w sobie też dziedzictwo historyczne i zakątki pełne tajemniczości. Jego korzenie sięgają VIII wieku n.e., kiedy to na jednym z miejscowych wzgórz powstał gród, wybudowany najprawdopodobniej przez plemiona pogańskie. Do dziś zachowały się tam potężne ostańce wapienne, takie jak „Diabelskie Mosty”, „Brama Twardowskiego” czy niespotykana „Skała z Krzyżem”.

Wśród wielu ciekawostek rezerwatu znajduje się również jedna z najstarszych hodowli pstrąga w Europie. Ponadto można tam odnaleźć jaskinię o nazwie „Grotę Niedźwiedzia” oraz trzy znane źródła Wiercicy: „Zygmunt i Elżbieta” oraz „Źródło Spełnionych Marzeń”, które oferują chłodzącą ulgę dla zmęczonych podróżników.

Parkowe jest nierozerwalnie związane z postacią Zygmunta Krasińskiego, którego historia zazębiła się ze Złotym Potokiem. Zachwycony romantyczną aurą okolicznych terenów, wielokrotnie przebywał tutaj, eksplorując i nadając nazwy wielu miejscom.