Robert Jasiak nominowany w konkursie portalu „Lubimy Czytać”

Robert Jasiak, który od lat związany jest z miejskimi instytucjami kultury i od lat prowadzi szereg niezależnych inicjatyw kulturalnych, znalazł się wśród nominowanych w plebiscycie portalu „Lubimy czytać”.

Robert Jasiak został nominowany w nowej kategorii „Człowiek Książki” w VIII edycji konkursu Książka Roku 2022 organizowanego przez portal „Lubimy czytać”. Całe grono nominowanych składa się z 20 postaci, które na różne, oryginalne sposoby warto przeczytać, że jest zdrowe, pożyteczne, dobre do myślenia, wyobraźni i empatii, i ogólnie „nie brudzi się rąk”. Jednak ta aktywność wykracza poza media społecznościowe, ponieważ wspomniane hasło zostało zhakowane – legalnie! – na wybrane obiekty ścienne i małej architektury w Częstochowie, a także na odzież.

Organizatorzy plebiscytu ujawnili już kryteria, jakimi kierowali się wybierając nominowanych w kategorii ,,Człowieka Książki” spośród już chyba setek (?) twórczyń i twórców internetowych, na określenie których powstała już niezła paleta nazw  –  booktuberzy, bookstagramerzy, bookary, książkary, booktokerki czy bookfluencerzy. Tymi kryteriami były: zasięgi (twarde dane na temat klikalności, liczby wyświetleń etc.), kreatywność i innowacyjność, liczba kanałów, różnorodność treści, aktywność w społeczności czytelniczej, rozwój (zarówno samych projektów popularyzatorskich, jak i skupionych wokół nich społeczności) oraz spójność. Ostatnim kryterium była odpowiedź na pytanie, czy nominowanych da się subiektywnie zaliczyć do wielkiej społeczności ,,Lubimy Czytać” – czyli, czy w ten czy inny sposób te postacie powołują się na rozmaite pola aktywności portalu (recenzje, konkursy, używanie odpowiednich hashtagów etc.)

Nagroda główna to 10 tys. złotych. Plebiscyt ma aż 14 kategorii – ,,Człowiek Książki” to tylko jedna z nich. Co istotne – głosujemy za darmo, jedyny koszt, jaki ponosimy, to nasz internetowy abonament. Głosowanie trwa do 28 lutego na stronie plebiscytu. Rozstrzygnięcie – w marcu. Ważne – wcale nie musimy być zalogowanymi użytkownikami ,,Lubimy Czytać”, aby głosować!