Robert Wypych mianowany na stanowisko Prokuratora Okręgowego w Częstochowie

Z dniem 27 marca 2024 r., Robert Wypych, obejmie funkcję Prokuratora Okręgowego w Częstochowie. To Prokurator Krajowy słusznie zdecydował się powierzyć mu to odpowiedzialne stanowisko.

Wykształcenie Roberta Wypycha jest imponujące. Swoją edukację rozpoczął w II Liceum Ogólnokształcącym im. R. Traugutta w Częstochowie. Następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, zdobywając wykształcenie prawnicze. Uzupełnił swoją wiedzę na studiach podyplomowych na prestiżowym Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Swoją karierę rozpoczął pracując w latach 1995-2005 jako aplikant, asesor i prokurator w różnych Prokuraturach Rejonowych – Zabrzu, Sosnowcu oraz Częstochowie. Od prawie dwóch dekad jest związany z Prokuraturą Okręgową w swoim rodzinnym mieście, Częstochowie. W latach 2007-2016 pełnił również ważną rolę Naczelnika Wydziału Śledczego, gdzie koordynował prace prokuratorów, między innymi w przypadku tragicznej katastrofy kolejowej w Szczekocinach w 2012 roku.

Wypych był również sędzią Sądu Dyscyplinarnego dla prokuratorów oraz wykładowcą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Do tego jest autorem wielu publikacji w prawniczych periodykach takich jak „Prokuratura i Prawo” czy „Wojskowy Przegląd Prawniczy”. W latach 2019-2020, brał aktywny udział w organizacji Częstochowskich Konferencji Prawniczych.

Jako doświadczony prokurator, Robert Wypych, prowadził wiele śledztw dotyczących różnego rodzaju katastrof, w tym tej wspomnianej już wcześniej, kolejowej pod Szczekocinami. Wtedy to musiał skoordynować pracę zespołu prokuratorów, którzy mieli za zadanie badać miejsce katastrofy i dokonać sekcji zwłok. Od 2017 roku, Wypych jest członkiem stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia, a także pełni funkcję w Krajowej Radzie Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.