W hołdzie Polakom ratującym Żydów: Konferencja i odsłonięcie obelisku w Częstochowie

W piątek, 22 września, świątynia paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie była miejscem konferencji na temat „Polaków ratujących Żydów”. Wydarzenie było połączone z ceremonią odsłonięcia instalacji pamiątkowej – obelisku, który jest równocześnie hołdem dla paulinów za ich pomoc udzieloną Żydom.

Zorganizowane spotkanie miało na celu przede wszystkim edukację młodych ludzi, skierowane było do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz studentów szkół ponadpodstawowych.

Urszula Bauer, Śląska Kurator Oświaty, zwracając się do tłumu zgromadzonych uczestników konferencji, wyraziła swoją wdzięczność za ich chęć zrozumienia problematyki spotkania. „Gdy widzę tę salę pełną do ostatniego miejsca, serce mi rośnie. Dziękuję Wam za przybycie na tę konferencję, która porusza skomplikowane i trudne tematy. Wasza gotowość i odwaga do zmierzenia się z tym tematem, a co najważniejsze do poznania prawdy, naprawdę mnie cieszy”, powiedziała Bauer. Podkreśliła również, że kluczowe jest zdobywanie wiedzy o przeszłości.

Kurator oświaty dodała, że zarówno konferencja tego dnia, jak i poprzedniego dnia, były kierowane tą samą ideą – przywróceniem pamięci w jej zbiorowym i indywidualnym wymiarze. Chciała uczcić tych, którzy ryzykując swoje życie i życie swoich najbliższych, ukrywali w swoich domach i piwnicach współobywateli Polski. Pomagając prześladowanym Żydom, rzucili wyzwanie niemieckiemu totalitaryzmowi – zauważyła Bauer, podając jako przykład błogosławioną rodzinę Ulmów.