Z miasta znikają budki z fast- foodami

Częstochowa wielu osobom kojarzy się z Jasną Górą. Jednak miasto ma wiele różnych zabytków i reprezentacyjnych ulic. Jedną z tego typu ulic jest Aleja Frytkowa, gdzie jak sama nazwa wskazuje od dawna sprzedawano frytki.

To w tym właśnie miejscu odbył się pierwszy Festiwal Kultury Alternatywnej Frytka OFF. Choć oryginalna nazwa nosi nazwę ulicy Piłsudskiego wielu mieszkańcom i tak kojarzy się z potocznie przyjętą przez lokalną społeczność ulicą Frytkową.

Jaki jest powód zniknięcia popularnych budek z jedzeniem?

Jak nie wiadomo o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze. Tak jest i w tym przypadku, gdzie głównym powodem są zbyt wysokie czynsze dotyczące działalności i funkcjonowania na rynku budek z małą gastronomią. Oprócz frytek można było tutaj zjeść bardzo dobre hamburgery jak i kebaby w przyzwoitych cenach. Ulica cieszyła się dość dużą popularnością nie tylko wśród okolicznych mieszkańców osiedla, ale także wśród turystów i pielgrzymów. Tego typu gastronomia miała bardzo dobrą lokalizację, ponieważ tuż obok niej zlokalizowany jest dworzec kolejowy miasta Częstochowy.

W okresie II wojny światowej to właśnie ta ulica była bardzo reprezentatywna. Kolejną taką sławą może pochwalić się ulica Najświętszej Maryi Panny. Obok frytkowej gastronomii znajduje się wiele obiektów ze świata kultury, a także usytuowany jest tu bardzo znany w mieście i regionie, odwiedzany przez lat przez przyjezdnych Hotel Polonia. W obrębie ulicy często organizowane są liczne imprezy kulturalne, koncerty tematyczne, oraz różnego rodzaju wystawy: rzeźbiarskie, malarskie, a także lokalnej fotografii.

2011 rok był rokiem przełomowym i historycznym dla miasta i dla tejże ulicy ponieważ pierwszy raz odbył się Festiwal Muzyki Alternatywnej Frytka OFF. Wdzięczna nazwa festiwalu przyciągnęła tłumy. Festiwal poparty był także kolorowym korowodem, który podziwiać można było na ulicach Częstochowy. Wzbudzał duże zainteresowanie wśród mieszkańców województwa śląskiego, którzy przyjeżdżali tu także z okolicznych miast.

Trzy lata temu festiwal Frytka OFF dalej kontynuował swoją działalność, jednak zmienił lokalizację i przeniósł się w okolice zachodniej części miasta, a dokładniej w rejon parku wypoczynkowego Lisiniec i stamtąd już nie wróciła na ulicę Frytkową.

W chwili obecnej niestety nie ma już miejsca na organizowanie tego typu imprez plenerowych, ponieważ powstało nowe centrum przesiadkowe.