Konkurs „Młody Mistrz Budownictwa”

Młodzież ze Śląskich Szkół Zawodowych po raz kolejny rywalizowała w konkursie „Młody Mistrz Budownictwa”. Była teoria i praktyka. Drużyna z Technikum nr. 12 w Częstochowie poradziła sobie najlepiej.

21 kwietnia odbył się VI Wojewódzki Konkurs „Młody Mistrz Budownictwa”. Wydarzenie skierowane jest do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, w których nauczana jest technika budowlana. Konkurs ma na celu promocję szkolnictwa zawodowego, doskonalenie społeczności, ale także prezentację nowoczesnych technologii, podniesienie poziomu podstawowego szkół prowadzących kształcenie w budownictwie oraz zachęcenie ich do wytyczania własnej ścieżki kariery.

W tegorocznej rywalizacji uczestniczyło 15 reprezentacji szkół – z Lublińca, Myszkowa, Chorzowa, Gliwic, Rybnika, Katowic, Częstochowy, Kłobucka, Bytomia, Działoszyna, Zawiercia, Tarnowskich Gór, Żywca i Sosnowca. Każda szkoła mogła zgłosić jedną trzyosobową drużynę. Trzeba było wykazać się znajomością teorii z zakresu budownictwa oraz praktycznymi umiejętnościami w obszarze ogólnobudowlanym. W części praktycznej – w hali  budowlanej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU) – uczestnicy mieli za zadanie wykonać prace dekarskie, polegające na montażu elementów więźby i poszycia dachu. W części teoretycznej z kolei – na Wydziale Budownictwa Politechniki Częstochowskiej – należało rozwiązać multimedialny test.

Wyniki konkursu „Młody mistrz budownictwa” 2023:

Miejsce I – Zespół Szkół Technicznych; Technikum nr 12 im. Jana Pawła II w Częstochowie,

Miejsce II – Zespół Szkół Budowlano – Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu,

Miejsce III – Zespół Szkół nr 1 w Kłobucku.